Wypożyczanie ubrań - czy ma szansę na rozwój?

Wypożyczanie ubrań to stosunkowo nowa dziedzina modowa. Skoro kupowanie ciuchów w second-handach nie budzi zastrzeżeń, co więcej - cieszy się niesamowitą popularnością, dlaczego by nie skorzystać z wypożyczalni? Czy rozwiązanie to ma szansę na rozwój? Sprawdzamy!

Zero waste? Jesteśmy na tak!


Przemysł odzieżowy to jedna z najmniej ekologicznych gałęzi gospodarki. Zgodnie z duchem „zero waste”, który zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów i należytą dbałość o środowisko, zwracamy uwagę na problem, z jakim społeczeństwo musi się zmierzyć. Skrajne warunki w fabrykach odzieżowych wołają o pomstę do nieba. Jest popyt, jest i podaż. Niemniej jednak zaczęto zwracać coraz większą uwagę na problem konsumpcjonizmu. Z jednej strony pragniemy kupować mniej, z drugiej natomiast chęć posiadania kolejnych dodatków jest niezwykle kusząca. Jak temu zaradzić?

Jak to robią duże marki?


Pandemia koronawirusa pogrążyła branżę modową w niemałym kryzysie. Jeszcze zanim nastąpił ogólnoświatowy lockdown, wypożyczalnie ubrań prężnie działały. Co więcej, były uznawane za przyszłość mody. Zamiast kupować kolejną marynarkę czy sukienkę wizytową na jeden wieczór, można było wypożyczyć ją na kilka godzin. Rok 2019 był bowiem kluczowy. To właśnie wtedy postanowiono pójść o krok dalej i nieco rozszerzyć działalność branży modowej. H&M jako jedna z pierwszych marek odzieżowych zainicjowała otwarcie wypożyczalni. Jak część z was już zapewne wie, trend ten przysporzył sobie wielu fanów. Nic w tym dziwnego! Plany ostatecznie pokrzyżował obecny stan rzeczy. Istnieją przypuszczenia, iż wypożyczalnie ubrań przestaną funkcjonować jak dotychczas... Czy aby na pewno?

Wypożyczanie ubrań a pandemia


Głównym problemem, z jakim mierzą się obecnie funkcjonujące na polskim, jak i zagranicznym rynku wypożyczalnie, jest lockdown. Czy jest sens wypożyczania ubrań, skoro tak naprawdę nie mamy możliwości wyjścia z domu? Szereg obostrzeń wymusił na społeczeństwie konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości. Oprócz internetowych wypożyczalni dotychczas placówki stacjonarne funkcjonowały prężnie. Brak imprez okolicznościowych czy zwykłych weekendowych wyjść częściowo zahamował rozwój trendu.

Cena


Kupowanie ubrań na wyjątkowe okoliczności to spory wydatek. Zwykle ubrania te są zakładane jeden raz... i lądują w szafie. Funkcjonowanie wypożyczalni ubrań pozwala walczyć z konsumpcjonizmem i nieetycznym aspektem produkcji odzieży. Niemniej jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie. Pomimo że ubrania tylko wypożyczamy, koszty te do niskich nie należą.

Higiena


Kwestią budzącą najwięcej wątpliwości jest oczywiście higiena. Większość miejsc nakłada na siebie ten obowiązek, by ubrania były schludne i czyste. Pranie chemiczne to bowiem podstawa! Aktualna sytuacja na świecie być może nie zachęca do noszenia ubrań, które ktoś wcześniej miał już w posiadaniu. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, wypożyczalnie dbają o nasz komfort i wygodę.

Ekonomia współdzielenia


Pomimo pandemii wypożyczanie ubrań cieszy się dużym zainteresowaniem. Stosunkowo nowe podejście do mody pozwala kupować mniej i wybierać lepiej. Choć ceny ubrań w wypożyczalniach są wysokie, w ostatecznym rozrachunku oszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze.

Czy warto korzystać z wypożyczalni ubrań?


Istniejące wypożyczalnie są nowoczesne. Nie znajdziecie tam starych, niemodnych ciuchów, które nadają się wyłącznie do utylizacji. Choć obecnie wypożyczalnie ubrań przechodzą spory kryzys, liczymy na ich wielki powrót do normalności. Świadomi konsumenci cenią ekonomiczny, a przede wszystkim korzystny dla naszego środowiska aspekt. Coraz więcej osób woli wypożyczać ubrania, które posłużą również innym aniżeli wspierać nieetyczny przemysł odzieżowy. Gromadzenie stosu niepotrzebnych ubrań mija się kompletnie z założeniami „zero waste” jako popularyzowanego od lat stylu życia. Wypożyczaj, korzystaj z nowych możliwości i baw się modą. Wypożyczalnie ubrań to ciekawe rozwiązanie, które pozwala nam eksperymentować do woli. Czego zatem chcieć więcej?

Ostatnio oglądane produkty

Brak wyników